Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Využitie (ne)tradičných múk

Ak ste sa rozhodli žiť bez pšenice, alebo vás k tomu donútili zdravotné problémy, určite ste sa stretli s bezlepkovými múkami. Mandľová, gaštanová či tekvicová múka sú zdravšou alternatívou, ale treba vedieť, ako s nimi správne pracovať.

zdravá bio múka

Mandľová múka          

Mandľová je vyrobená z vysušených a odmastených mandlí, ktoré sa zomelú na jemnú múku. Múka je vhodná aj na tepelné spracovanie, obsahuje viac bielkovín, vlákniny a vitamínov ako pšeničná. Keďže mandľová múka absorbuje veľké množstvo tekutín, hodí sa na zahusťovanie. Pokiaľ ju použijete ako náhradu za pšeničnú múku v odskúšaných receptoch, myslite na to, že bude potrebné pridať viac vody. Mandle majú sladkastú chuť, takže múku využijete hlavne na pečenie koláčov, zákuskov či muffinov.

Arašidová múka

Pšeničnú múku môžete vymeniť aj za arašidovú múku, ktorá obsahuje antioxidanty aj antibakteriálne látky, je bohatá na bielkoviny aj vitamíny. Arašidy ale patria k alergénom, takže ju nemôže konzumovať každý. Ak arašidovú múku zmiešate napríklad z pohánkovou, môžete upiecť skvelé a zdravé muffiny, do ktorých môžete pridať aj čučoriedky alebo iné drobné ovocie. Pre zaujímavejšiu chuť pridajte to cesta šťavu z čerstvého pomaranča.

múka na zdravšie pečenie koláčikov

Gaštanová múka

Gaštanová múka je vhodná voľba pre diabetikov a využiť ju môžete aj pri redukčnej diéte, pretože má nízky obsah tukov. Múka má silnú gaštanovú arómu a chuť. Upiecť z nej môžete chlieb, pečivo, ale aj koláče a sušienky s orieškami, mandľami alebo čokoládou. Gaštanovú múku je vhodné miešať z inými múkami, aby sa vám pečivo nerozpadávalo a nebolo príliš husté. Ak ste zatúžili po zdravých raňajkách, vyskúšajte palacinky z gaštanovej a pohánkovej múky, cukor vymeňte za med alebo xylitol a klasický olej za ten kokosový.

Maková múka

Maková múka je vyrobená z makových semien, ktoré sa lisujú za studena a následne melú na jemnú múku. Aj maková múka by sa mala miešať s inými múkami, aby boli vaše kulinárske experimenty čo najúspešnejšie. Odporúčaný pomer je 1:3, teda 1 diel makovej múky a 3 diely inej múky. Z kombinácie makovej a mandľovej múky môžete upiecť výborný bezlepkový chlieb. Múka je samozrejme vhodná aj na pečenie sladkých dobrôt.  Z makovej múky, banánu, vajíčok, sódy bikarbóny a brusníc vznikne makový koláč.

Tekvicová múka

Ak máte alergiu na orechy a arašidová či mandľová múka sú pre vás tabu, zachrániť vás môže tekvicová múka. Vhodná je na varenie aj pečenie. Môžete ňou úplne nahradiť bielu múku alebo ju miešať s inými múkami. Z tekvicovej a ľanovej múky sa dá napríklad upiecť chrumkavý mrkvový chlebík.  Z tekvicovej múky sa dajú upiecť pagáče, posúchy alebo chlieb. Pri pečení ale pridajte o jedno vajíčko viac, ako je uvedené v recepte s klasickou múkou. Vďaka tomu, že absorbuje viac vody ako bežné múky, je vhodná aj na zahusťovanie.

Všetky zdravé múky nájdete u nás na jednom mieste