Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Sú nápoje a sladkosti bez cukru naozaj bez cukru?

O škodlivosti cukru na naše zdravie počul hádam každý. Cukor sa spája hlavne s cukrovkou a obezitou a to už aj u detí. Preto je trh zaplavený nápojmi a sladkosťami, ktoré majú nálepku “bez cukru”. Sú ale tieto výrobky naozaj bez cukru a zdravšie?

Sladké aj bez cukru

Nie je zvláštne, že nápoje, sladkosti alebo žuvačky, ktoré majú byť bez cukru sú sladké? Ak si dôkladne prečítate etikety a zloženie na zadnej strane, zistíte, že cukor nie je to najhoršie, čo môžete v potravinách nájsť.

zuvacky-bez-cukru

Light nápoje a sladkosti bez cukru síce cukor naozaj neobsahujú, ale zato obsahujú širokú škálu umelých náhrad cukru, teda chemické sladidlá. Okrem toho, že vôbec neschudnete, môžete si poškodiť zdravie a privodiť aj závažnejšie ochorenia či zvýšiť riziko vzniku rakoviny.

Čím sa nahrádza cukor?

Najčastejšie sa cukor v bezcukrových sladkostiach a nápojoch nahrádza chemickými sladidlami aspartám, acesulfam K, sukralóza a sacharín. Každé sladidlo má trochu inú chuť a väčšinou sa kombinujú, aby sa šikovne zamaskovala ich pachuť. Lenže pravidelná a hlavne nadmerná konzumácia náhradných sladidiel vedie ku vzniku obezity a cukrovky.

light-napoje

Ako je to možné, keď sladidlá nemajú prakticky žiadnu kalorickú hodnotu? Všetko je to hlavne zakorenené v mozgu. Sladidlá chutia sladko a tak sa mozog pripravuje na dávku cukru a energie. Lenže žiadna energia nepríde, telo neskôr prestane vyrábať inzulín a to len preto, že nie je schopné rozlíšiť, kedy sladká chuť naozaj znamená cukor.

Aspartam sa označuje ako E951 a to, že ho nejaký výrobok obsahuje zistíte aj podľa nevinného nápisu – obsahuje zdroj fenylalanínu. Ide o zlúčeninu kyseliny asparágovej, metanolu a fenylalanínu. Aspartam sa bežne používa aj napriek tomu, že spôsobuje niekoľko desiatok škodlivých účinkov. Okrem toho, že môže prispieť ku vzniku rakovinu, k je škodlivým účinkom patrí aj únava, bolesť hlavy, problémy s pamäťou, búšenie srdca, nespavosť, depresie, slepota či pískanie v ušiach.
zuvacky-bez-cukruPokiaľ ide o acesulfam K – resp. E950,  existuje viacero rozdielnych názorov. Telo ho nevstrebe a vylúči ho s močom a teda nie je úplne isté, či je zdraviu škodlivý. Faktom ale je, že ide o chemickú zlúčeninu a je asi 200 – krát sladší ako zatracovaný cukor. Lepšie to nie je ani so sacharínom, ktorý má nepríjemnú kovovú pachuť. Sukralóza, ktorá má karcinogénne účinky zasa spôsobuje bolesť hlavy, svalov a tráviace problémy.

Existuje riešenie?

Treba poriadne čítať etikety a vyhýbať sa nápojom, sladkostiam a iným potravinám, ktoré obsahujú náhrady cukru a podozrivo veľa “éčok”. Ak ide o nápoje, najlepšie je piť čistú vodu, prípadne si ju môžete vylepšiť citrónom, bylinkami alebo ovocím. Ani sladkostiam sa nemusíte úplne vyhýbať. Je len potrebné, aby ste siahali po tých, ktoré neobsahujú náhrady cukru. Zdravo maškrtiť môžete napríklad s bio sladkostami bez cukru Coppenrath a netreba zabúdať ani na raw produkty.

Zdravé sladkosti bez cukru:

Ďalšie sladkosti bez cukru nájdete v našom eshope najtelo.com.