Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Využite morské riasy aj vo svojej kuchyni

Morské riasy sa najčastejšie spájajú so sushi, ktoré asi väčšina z vás už ochutnala. Táto jedinečná potravina sa ale dá v kuchyni využiť aj inými, originálnejšími spôsobmi. Okrem skvelej chuti sú totiž plné vitamínov a antioxidantov.


Morské riasy Kombu

Morské riasy Kombu majú tmavú zelenú farbu a podobu hrubých pásov. Ako prísada do jedla dokáže posilniť jeho chuť alebo sa využíva ako prípravok na dosladenie. Táto riasa obsahuje kyselinu alginovú, ktorá podporuje čistenie čriev. Trvá dlhšie, kým sa strávi, ale popri tom na seba viaže jedy v hrubom čreve, ktoré sa spolu s ňou vylúčia z tela.

V Japonsku sa riasa Kombu používala ako liek proti zápalom hrubého čreva. Okrem toho má schopnosť čistiť aj cievy, resp. odbúravať cholesterol v cievach a zvyšovať ich pružnosť. Kombu je cenná aj preto, že obsahuje až 10 – krát viac živín ako bežná zelenina, dokáže organizmus zbaviť zvyškov chemických látok, ťažkých kovov a dokonca aj rádioaktivity. Pravidelná a dlhodobá konzumácia Kombu vám prinesie lepší krvný tlak, zmierni reumu, alergie a pôsobí blahodárne na nervový systém.

Namočené alebo krátko povarené riasy Kombu sa najčastejšie používajú do polievok, omáčok  alebo jedál z rezancov. Ak máte radi strukoviny, budete mať radi aj morské riasy. Dokážu totiž skrátiť čas ich varenia a okrem toho ich aj lepšie strávite.

Morské riasy Nori

Nori patrí k tým populárnejším riasam, pretože jej úprava je ľahká, rýchla a má veľa spôsobov využitia. Jej chuť nie je najvýraznejšia a vďaka tomu je príjemná aj pre ľudí, ktorí sa práve rozhodli zaradiť riasy do svojho jedálneho lístka. Ich jemná chuť je skvelá, ak si na riasy ešte len “zvykáte”. Nori rastú najčastejšie v blízkosti pobreží a tak neobsahujú také množstvo soli ako iné riasy.

Riasy Nori obsahujú vitamín A, B, C, bielkoviny, železo, vápnik, horčík, zinok, fosfor a draslík. Rovnako ako Kombu aj Nori má vplyv na znižovanie “zlého” cholesterolu v krvi. Nori rozpúšťajú usadené tuky a podporujú tak ich vylučovanie, prospievajú aj tráveniu.

Najčastejšie ich zoženiete vo forme sušených listov. Musia sa uchovávať v uzavretej nádobe, aby sa k listom nedostala vlhkosť. Nori sa upravujú tak, že sa krátko pražia kým nemajú jasnú zelenú farbu. Nasekaná riasa sa dá použiť ako zdravá a jedlá ozdoba taniera. Okrem toho sa výborne hodí do sushi alebo ryžových gulôčok. Z Nori sa ale dá vyrobiť aj korenie, ktoré môžete pridať v podstate do akéhokoľvek jedla.

Prečo by ste mali konzumovať morské riasy?

Morské riasy majú viacero zdravotných benefitov, ku ktorým patria detoxikačné, antiseptické a protirakovinové účinky, znižovanie vysokého tlaku a cholesterolu, podpora trávenia, zmierňovanie migrén, zvyšovanie pevnosti kostí a kĺbov.