Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Vianoce bez lepku (bezlepkové koláčiky)

Tradície sa zachovávajú už po celé generácie a obzvlášť to platí na Vianoce.  Oblátky s medom, vyprážaný kapor, medovníčky a koláče od výmyslu sveta. Nič z toho nemôže chýbať na štedrovečernom stole. Lenže čo s tým ak máte bezlepkovú diétu?

Bezlepkové oblátky

Na Štedrý večer bývajú na programe prvé vianočné oblátky. Ak sa chcete držať tradícií alebo sa ich jednoducho nechcete vzdať, dajú sa pripraviť aj bezlepkové oblátky.  Stačí nahradiť pšeničnú múku hladkou bezlepkovou múkou.

Na bezlepkové oblátky budete potrebovať: 300 g múky, 1 žĺtok, 1 vanilkový cukor, 350 ml mlieka (môže byť napr. sójové), olej, škoricu a klinčeky podľa chuti. Cesto vymiešajte tak, aby bolo celkom hladké a nechajte 3-4 hodiny v chladničke. Cesto bude hustejšie ako pri pšeničnej múke, ale ak sa vám to bude zdať príliš husté, pridajte trochu vody. Potom už rozpáľte platňu, vymastite olejom a môžete začať s pečením oblátok.

Kapor so zemiakovým šalátom

Toto je absolútna klasika, ktorej sa nemusíte vzdať ani v prípade, že ste celiatik alebo ste sa rozhodli žiť bez lepku dobrovoľne. Kapra treba obaliť, ale miesto pšeničnej múky sa dá použiť tapioková múka. Táto múka má neutrálnu chuť, takže sa nemusíte obávať, že prekrývala alebo kazila obľúbenú chuť vianočného kapra. Tapioková múka je vhodná aj na zahusťovanie a prípravu sladkých a slaných dobrôt.

cerstve-makronky
Na vyprážanie môžete miesto slnečnicového oleja použiť radšej kokosový alebo olivový olej, aby bola večera ešte o niečo zdravšia. V zemiakovom šaláte sa našťastie múka nevyskytuje, takže hlavný chod sa dá zvládnuť celkom jednoducho.

Vianočné medovníčky a iné maškrty

Bez medovníčkov akoby Vianoce ani boli. Či už ich vyjedáte rovno z plechu ešte horúce alebo nimi zdobíte stromček, radosť vám nepokazí ani bezlepková diéta. Pšeničná múka sa dá jednoducho nahradiť tou bezlepkovou, alebo kombináciou rôznych bezlepkových múk. Použiť môžete napríklad už spomínanú tapiokovú múku, mandľovú či kokosovú. Kombinovať sa dajú aj s cirokovou alebo teffovou múkou. Ak sa chystáte piecť štrúdľu, odporúčame vyskúšať makovú múku. Pri pečení akéhokoľvek dezertu je možné vymeniť pšeničnú múku za bezlepkovú. Vyžaduje si to len cvik, pretože bezlepkové múky predsa len reagujú inak ako pšeničná múka, obvykle je potrebné použiť o niečo viac vody.

mini-kosicky-neplnene
Pečenie ale môžete vybaviť aj rýchlejšie a bez námahy a to vďaka balenému bezlepkovému pečivu. Kúpiť sa dajú napríklad bezlepkové košíčky, ktoré už len stačí naplniť obľúbeným krémom či ovocím. Zdravou maškrtou sa dajú nazvať aj čerstvé maslové sušienky s brezovým cukrom, v ktorých nenájdete žiadne éčka ani farbivá. Sladené brezovým cukrom sú aj čerstvé makronky, ktoré sa pri vianočnom stole určite potešia veľkej obľube, aj keď nejde o práve tradičné pečivo.

Bezlepkové pečivo