Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

V čom sú rastlinné smotany lepšie ako živočíšne?

Kokosové, mandľové či ryžové mlieko sú často používané ako náhrada kravského mlieka a rastlinnej smotany. Aj keď sú názory na rastlinné smotany a mlieka rôzne, nesporne majú svoje výhody a to hlavne pre alergikov.


Náhrada kravského mlieka

Rastlinné mlieka sú prijateľnou a vyhľadávanou náhradou kravského mlieka najmä pre alergikov a vegánov. Ak máte alergiu na laktózu alebo bielkoviny v kravskom mlieku, určite využívate kokosové, ryžové či sójové mlieko. Mnohí ale pijú rastlinné mlieka z presvedčenia, alebo preto, že poznajú negatíva toho kravského.

Pasterizované mlieko z obchodov môže čiastočne brániť vstrebaniu minerálov. Ide napríklad o vápnik, železo alebo zinok, ktoré sú pre náš organizmus dôležité. Okrem toho očakávame, že mliekom si tieto látky dopĺňame, opak je ale pravdou. Zo živočíšneho mlieka dokážete po tejto stránke vyťažiť maximum len v prípade, že je surové a teda nepasterizované. To sa ale dá získať na farmách alebo salašoch. Vždy ale treba dávať pozor na kvalitu.

Rastlinné mlieka a smotany dokážu plnohodnotne nahradiť to živočíšne. Použiť sa dá pri varení, pečení aj na pitie.


Rastlinné mlieka a smotany

Pri rastlinných mliekach si taktiež treba dávať pozor na alergie, napríklad na orechy pri mandľovom mlieku. Rastlinné výrobky sú ale zdrojom vitamínov B, C, zinku, mangánu, vápnika a pod. Napríklad ryžové mlieko ani neobsahuje cholesterol. Okrem toho môžu kokosové či mandľové mlieko dodať vašim receptom úplne novú, osviežujúcu chuť.

Kokosové mlieko a smotana

Najčastejšie sa používa v thajskej kuchyni, ale vhodné je aj ako smotana do kávy. Ak teda milujete exotické recepty, toto kokosové mlieko je pre vás skvelou voľbou. Smotana z kokosovej dužiny sa zase výborne hodí do rôznych krémov, zákuskov a iných dezertov. Ak to ale pri testovaní ázijskej kuchyne preženiete s pikantnými chuťami, kokosová smotana ich zjemní.

Ryžové mlieko

Ako sme už spomínali, toto ryžové mlieko je bez cholesterolu a tuku. Jeho konzumácia, resp. pitie zlepšuje trávenie, znižuje vysoký tlak aj cholesterol. Jeho chuť je jemne nasladlá takže sa rozhodne hodí do dezertov a sladkých jedál ako puding, kaša a iné. Použiť sa ale dá aj do polievok alebo omáčok.  Dostupná je aj ryžová smotana, ktorá je hustejšia a v kuchyni sa určite nestratí.

Mandľové mlieko

V mandľovom mlieku nájdete vitamíny A, D, E a minerály vápnik, horčík, sodík, železo a fosfor.  Tak ako ostatné rastlinné mlieka je vhodné na varenie aj pečenie. Pridať ho môžete aj do rôznych drinkov, ktoré vás príjemne osviežia. Mandľové mlieko podporuje trávenia, pevnosť zubov a kostí, optimalizuje hladinu cukru v krvi a prospieva aj kráse a zdraviu pokožky, vlasov a nechtov. Vhodné je na vonkajšie aj vnútorné použitie.