Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Škodlivé účinky rafinovaného cukru

Cukor je nevyhnutnou zložkou nášho jedálnička, ale treba si dávať pozor na to, aký cukor konzumujeme. V malom množstve sa cukor nedá považovať za zabijaka, ale je určite lepšie vymeniť rafinovaný cukor za prírodný.

biely a hnedý cukor od najtelo

Hrozbou nie je iba biely cukor

O škodlivosti bieleho cukru sa už veľa popísalo a tak je známe, že nášmu zdraviu ani psychickej pohode neprospieva. Veľa ľudí sa snaží nahrádzať biely cukor hnedým. Lenže hnedý cukor nie je zdravší ako ten biely. Hnedý cukor je vyrobený rovnakým spôsobom ako ten biely, je teda rovnako rafinovaný a o veľa lepšie na tom nie je, ani pokiaľ ide o minerály a živiny. Jediný rozdiel je v tom, že mu výrobca dodal hnedú farbu.

Že kupujete trstinový nerafinovaný cukor? Nuž ani o tom sa nedá povedať, že by bol vyslovene zdravý. Síce neprešiel chemickou rafináciou a zachoval si niektoré živiny, ale určite sa nedá hovoriť o zdravom maškrtení s trstinovým cukrom.

Zdravou náhradou škodlivého bieleho cukru nie je ani fruktóza a glukóza. Je pravda, že fruktóza má menej kalórií, to ale neznamená, že ja zdravá. Fruktóza, ktorá je priemyselne spracovaná má nepriaznivé účinky na metabolizmus, škodí pečeni a vedie k tvorbe závislosti. Problém glukózy zasa spočíva v tom, že ak sa konzumuje v nadmernom množstve, ukladá sa v pečeni a premieňa sa na tuk.

xylitol ckur

Prečo je rafinovaný cukor nebezpečný?

Cukor je niečo ako droga a spôsobuje nervozitu, podráždenosť, problémy so sústredením či dokonca agresivitu a hyperaktivitu detí. Okrem toho neobsahuje žiadne živiny, ale zato spôsobuje zubný kaz, nadváhu a prispieva aj ku vzniku srdcových ochorení.

Aj keď nesladíte kávu, čaj a snažíte sa vyhýbať sladkostiam, zákuskom a sladením nápojom, je pomerne náročne vyhnúť sa cukru úplne, pretože sa nachádza v mnohých iných potravinách. V malých množstvách pri občasnej konzumácií vám rafinovaný cukor vážnejšie neuškodí.

Ako sladiť zdravo?

Vhodnou náhradou “klasického” cukru je cukrový alkohol. Erythritol je cukrový alkohol, ktorý sa nachádza v ovocí, syroch, pive aj víne. Neobsahuje takmer žiadne kalórie, neovplyvňuje hladinu cukru v krvi, hladinu inzulínu a má nulový glykemický index. Erythritol chutí sladko, pre niekoho je ešte sladší ako cukor alebo iné prírodné sladidlá a pritom neprispieva ku vzniku zubného kazu. Okrem toho podporuje trávenie, má antiseptické účinky, je vhodný pre diabetikov aj celiatikov.

Zdravým sladidlom je aj xylitol, teda brezový cukor, ktorý sa získava z dužiny a kôry brezy. Brezový cukor je vhodný aj pre diabetikov, má antibakteriálne a detoxikačné účinky. Xylitol chutí podobne ako klasický cukor, ale má menej kalórií a je podstatne zdravší. Je to teda ideálna náhrada rafinovaného cukru. Odporúčaná denná dávka sú 2 čajové lyžičky. Ani so zdravými náhradami rafinovaných cukrov to netreba preháňať, pretože všetkého veľa škodí.

Zdroj: eufic.org

Všetky zdravé produkty nájdete u nás !