Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Pestrec mariánsky a jeho účinky

Pestrec mariánsky poznáme skôr ako bodliak. Nie každý vie, že táto “obyčajná rastlina” má neobyčajné účinky. Práve preto v našej ponuke nájdete pestrecový olej, múku a 80% extrakt. Aké sú účinky bodliaku na naše zdravie?

pestrec-mariansky-plod
Účinky pestreca mariánskeho

V prvom rade má bodliak antioxidačné a regeneračné účinky. Regeneruje a ochraňuje hlavne pečeň, ale aj žalúdok a črevá. Dokáže teda zmierniť následky užívania alkoholických nápojov aj liekov, ktoré zaťažujú pečeň. Pestrec mariánsky sa používa aj pri ochorení lymfatického systému, kožných problémov ako je lupienka, ekzém či psoriáza. Liečivé účinky bodliaka súvisia s látkou silymarín, ktorú obsahuje a dokáže tak zabrániť tomu, aby sa škodlivé látky a toxíny dostali do membrán buniek.

Extrakt z pestreca mariánskeho

Bodliak sa nemusí začať užívať až keď sa objavia ťažkosti. Pokojne si ho môžete dať aj v rámci prevencie. K ochrane pečene prispieva aj výživový doplnok Liporacin, ktorý má formu tabletiek a obsahuje 80% extrakt z pestreca. V jednej tablete sa nachádza 140 mg čistého silymarínu pričom maximálna odporúčaná denná dávka je 420 mg. Dospelý tak môžu denne užiť 3 tablety, deti od 5 do 12 rokov jednu tabletu. Tabletky sú najjednoduchší a najrýchlejší spôsob ako získať potrebnú dávku silymarínu a chrániť tak svoju pečeň.

pestrec-plod1
Olej z bodliaka

Zlepšiť stav imunitného systému a chrániť pečeň sa dá aj olejom z pestreca marianského. Olej výborne zapadne do studenej kuchyne a odporúča sa používať pri dlhodobom užívaní liekov alebo pri odstraňovaní zvyškov alkoholu v tele. Ideálny je pri detoxikačných kúrach. Pridávať ho môžete do šalátov, jogurtu či ku kefíru.

Ak sa rozhodnete užívať pestrecový olej myslite na to, že odporúčaná denná dávka je 1-2 kávové lyžičky. Do 80 kg telesnej hmotnosti je to 1 lyžička, nad 80 kg 2 lyžičky. Kúra by mala trvať 3 týždne a potom má nasledovať 2 týždňová prestávka. Po pauze môžete opäť začať s užívaním. Či už bojuje so zdravotnými ťažkosťami alebo chcete pestrec užívať len preventívne, olej je nenásilná forma ako o dostať do tela.

Pestrecová múka

Pestrec mariánsky sa v roku 2013 stal liečivou rastlinou roka a tak je jasné, že v ponuke nesmie chýbať ani jeho drvená podoba, teda múka. Múka má typickú chuť aj vôňu, je vhodná na zahusťovanie omáčok, pri pečení chleba aj koláčov. Keďže je bezlepková, bude vyhovovať aj celiatikom. Pokiaľ nemáte bezlepkovú diétu odporúča sa pestrecová múka miešať s obyčajnou pšeničnou múkou, pričom pestrecová by mala tvoriť asi 5%. Miešať ju môžete aj s inými múkami. Aj tu ale platí, že nič netreba preháňať a odporúčaná denná dávka je 1 PL. Ak teda chcete prečistiť črevá a podporiť pečeň, pridávajte múku z pestreca do obľúbených receptov a nahraďte ňou časť bežnej múky.

Pestrec mariánsky produkty: