Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Zaraďte do svojho jedálnička zdravé pasty (masla)

O tom, že oriešky všetkých druhov chutná a zdravá maškrta určite viete. v ničom nezaostávajú ani orechové pasty, ktoré sú bielkovinovou bombou nie len pre športovcov. Využiť ich môžete aj pri pečení dodať príjemnú orieškovú chuť vašim dezertom.

smootie-pasta
Arašidová pasta

Arašidová pasta alebo arašidové maslo je už pomerne známe aj u nás. Je možné, že si na jeho chuť budete musieť chvíľu zvykať, ale kvalitnú arašidovú pastu bez pridaných konzervantov a cukru si obľúbite. Pasta obsahuje naturálne arašidy bez pridaných sladidiel.

Arašidová pasta obsahuje vitamín B1, ktorý je dôležitý aj pre hydratovanú a zdravú pleť. Jeho nedostatok sa môže prejaviť aj poruchami trávenia a ochabnutým svalstvom.  Maslo alebo pasta z arašidov sa využíva na priamu konzumáciu, môžete ju natrieť na pečivo namiesto masla, pridať ju do nátierky, jogurtu a pod.

Kokosová pasta

Hádam všetko, čo je vyrobené z kokosu je úžasne zdravé a chutné. Ku kokosovému oleju, mlieku, múke či vode sa pridáva aj kokosová pasta. Vyrobená je z kokosu a neobsahuje žiadne pridané sladidlá ani konzervanty. Kokos je plný potrebných vitamínov a minerálov, ktoré vám pomôžu získať krajšie nechty, vlasy a pomôžu aj pri bolestiach kĺbov a svalov.

Kokosová pasta je ideálna ako dochucovadlo pre milovníkov ázijskej kuchyne, hodí sa aj do pomazánok, smootie, polievok aj zákuskov. Pred použitím je vhodné pastu premiešať.

Mandľová pasta

Mandľová pasta môže byť vyrobená z hnedých alebo lúpaných mandlí. Kvalitnú pastu spoznáte podľa toho, že obsahuje len mandle bez pridaných sladidiel alebo konzervantov. Kvôli tomu sa môže stať, že sa olej oddelí od hmoty, ale tento fakt nijako neovplyvňuje kvalitu produktu, stačí pastu pred použitím pomiešať.

Mandle obsahujú nenasýtené oleje, ktoré sú zdraviu prospešné spolu s minerálmi a vitamínmi. Mandľová pasta je skvelá ako nátierka chlieb alebo iné pečivo, pridať k nej môžete aj hrozienka alebo nasekané sušené ovocie. Okrem toho sa hodí hlavne do koláčov a zákuskov, pridať sa dá aj do jogurtu, ovsenej kaše, smoothie a pod. Samozrejme môžete pridávať aj do rôznych jedál a experimentovať s chuťami.

Tahini pasta

Tahini pasta sa vyrába so sezamu a najviac ju využívajú vo východnej Ázií. Je teda ideálna do exotických jedál, ktorým dodá tú správnu chuť. Sezamové semienka sú zdrojom vitamínu B, E, minerálov ako draslík, horčík, a zinok. Sezam prospieva nervovej sústave, krvnému obehu aj krvnému tlaku, je dobrý aj pri problémoch s očami, pokožkou, vlasmi a nechtami.

Tahini pasta je pomerne univerzálna a použiť sa dá nie len do hummusu a iných exotických jedál. Pochutnáte si aj keď ju natriete na pečivo alebo ju pridáte do nátierky, omáčok alebo zálievky na šalát.

Pasty na najtelo

Zdroj: healthline.com