Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Obezita u detí – čím nahradiť nezdravé sladkosti

Obezita u detí zďaleka nie je iba estetickým problémom či náhodným prechodným stavom, s ktorého dieťa vyrastie. Obezita spôsobuje aj vážnejšie zdravotné problémy a môže mať viacero príčin.  Svoju úlohu môže zohrávať aj dedičnosť, ale najčastejšou príčinou je nevhodná strava a nedostatok pohybu.

obezne dieta

Čo spôsobuje obezita u detí?

Obezita má negatívne účinky na zdravie dieťaťa, ktoré môžu pretrvávať aj v dospelosti. Obézne deti a mládež sú náchylnejšie na kardiovaskulárne ochorenia ako je vysoký cholesterol a vysoký krvný tlak. Takisto je tu zvýšené riziko vzniku diabetesu a pochopiteľne vznikajú aj problémy s kĺbmi.

obezita u detí
Nadváha sa spája aj zo vznikom a to najmä rakoviny hrubého čreva, obličiek, pankreasu, žlčníka, štítnej žľazy, ale aj vaječníkov a prsníka. Ak je dieťa obézne, je pravdepodobné, že obezitou bude trpieť aj v dospelosti.

Samostatnou kategóriou sú sociálne a psychické problémy. Neraz sa stane, že sa dieťa kvôli svojej nadváhe dostane na okraj kolektívu. Často trpí pocitom menejcennosti, úzkosťou alebo strachom a dokonca sa môže stať obeťou šikanovania zo strany svojich rovesníkov či okolia, kde žije.

Príčiny obezity u detí

Aj keď sa obezita často dáva za vinu génom a dedičnosti, táto predispozícia spôsobuje iba malé percento obéznych detí.  Na vine je skôr nesprávna životospráva, zaužívané zvyky a stravovacie návyky v rodine. Rozhodujúca je najmä kvalita a množstvo stravy. Ak dieťa konzumuje tučné, sladké jedlá, dostáva málo vlákniny a  nepravidelne sa stravuje, zdraviu to určite neprospieva. Ak má navyše rodina sedavý spôsob života a do pohybových aktivít sa veľmi nehrnie, dieťa je na najlepšej ceste k nadváhe.

Kým deti v predškolskom veku obvykle majú dostatok pohybu, tak deti školopovinné sú zaujaté skôr modernými technológiami. Ak si prirátame sedenie v škole a nad domácimi úlohami, zistíme, že pohybu je naozaj minimum. Častým problémom je aj to, ak dieťa pri sledovaní televízie chrúme miesto zeleniny  a ovocia, chipsy, keksíky, čokoládu alebo cukríky.

Prevencia obezity detí

Ak chcete pomôcť svojmu dieťaťu zbaviť sa obezity alebo sa vyhnúť tomu, aby bolo vaše dieťa obézne, musíte začať od seba. Veľmi totiž záleží na životnom štýle rodičov. Pri varení sa vyhnite polotovarom, mastným údeninám a instantným jedlám. Klasické sladkosti pre deti vymeňte za sladkosti bez cukru, ktoré nájdete v v našom eshope a pridajte do programu pohyb.

Nie že by si dieťa nemohlo dať čokoládu alebo domáce buchty od babky, ale sladké treba konzumovať s mierou. Taktiež je vhodné vyhnúť sa sladkým nápojom a pripravovať deťom desiatu doma. Je tak menšia pravdepodobnosť, že sa nechajú zlákať nástrahami školských bufetov.

Zdroj: www.cdc.gov

Zdravé sladkosti bez cukru na jednom mieste