Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Novinka vo svete zdravej výživy – Ghee maslo

Počuli ste už o Ghee masle? Táto jedinečná surovina je vhodná aj pre tých, ktorí klasické maslo konzumovať nemôžu. Neobsahuje totiž žiadnu laktózu, ale je bohaté na vitamíny. Ako sa vyrába a prečo by ste ho mali vymeniť za klasické maslo?

Čo je Ghee maslo?

Toto maslo je využívané hlavne v indickej kuchyni, známe je aj v Ázií. Nejde ale o žiadnu veľkú novinku a možno ho poznáte aj pod názvom prepustené maslo, ktoré sa v minulosti používalo. Ghee môžete zohnať v bio obchodoch alebo obchodoch so zdravou výživou. Vyrobiť si ho môžete aj doma, no k tomu potrebujete kvalitné klasické maslo.

Prepustené maslo vzniká tak, že sa klasické maslo zahreje, čím sa jednotlivé zložky oddelia. Pri zohrievaní sa vytvorí biela pena, ktorú je potrebné odoberať. Maslo sa zohrieva tak dlho, kým nebude úplne “čisté” a nechá sa chvíľku prevariť. Po odstavení musí istý čas chladnúť, netukové zložky ostanú na dne a ešte teplé sa scedí cez látku (hustú gázu alebo podobnú látku). Takýmto spôsobom sa získa ghee maslo bez laktózy.


Prečo používať Ghee maslo

Ako sme už spomínali prepustené maslo neobsahuje laktózu a tak je vhodné aj pre alergikov.  Dokonca sa v ňom nenachádza ani soľ a znižuje hladinu cholesterolu, samozrejme toho nežiaduceho. Takéto maslo obsahuje len mliečny tuk, pričom klasické maslo ho obsahuje iba okolo 80%. Zvyšok tvorí voda, laktóza, bielkoviny, sušina a mliečny cukor. Odstránením týchto zložiek sa predĺži životnosť masla, pretože práve bielkoviny sa kazia pomerne rýchlo.

Ghee obsahuje vitamíny E,C, draslík, sodík, horčík, vápnik, fosfor a železo, dokonca sa v ňom nájdu aj antioxidanty. Konzumácia masla podporuje imunitný systém, trávenie, správne fungovanie mozgu a zlepšuje pamäť.  Funguje aj ako prevencia nádorových a srdcovocievnych ochorení, okrem cholesterolu znižuje aj krvný tlak, účinne bojuje s migrénami a má pozitívny účinok na nervový systém.

Okrem zdravotných benefitov vám “čisté” maslo prinesie aj krajšie vlasy, nechty a pokožku. Používať sa môže aj pri kožných problémoch alebo popáleninách ako mastička.

Ako používať Ghee maslo

Asi najviac sa pochopiteľne využíva v kuchyni a výhodou je, že sa dá okrem varenia a pečenia použiť aj na vyprážanie, pretože sa neprepaľuje. Každému jedlu dodá výnimočnú príchuť, ale keďže má výraznú vôňu aj chuť, nemali by ste to preháňať. V tomto prípade stačí použiť aj menšie množstvo masla.

Keďže má blahodárne účinky na pokožku, využiť sa dá ako náhrada pleťového krému alebo balzamu na pery. Stačí naniesť tenkú vrstvu na pokožku a vmasírovať. Vaša pokožka bude krásne žiarivá a hebká. Maslo môžete použiť aj pri masáži, uľaví pri bolestiach kĺbov, hlavy či reumatických bolestiach.

Zdroj: http://www.medicaldaily.com/what-ghee-8-health-benefits-clarified-butter-290774

Ghee maslo môžete zakúpiť priamo u nás: