Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Liečivé účinky pestreca mariánskeho

Pestrec mariánsky známy hlavne ako bodliak sa pestuje väčšinou ako okrasná rastlina. Bodliak má ale niekoľko zaujímavých liečivých účinkov a tak určite nie je len na okrasu. Pestrec mariánsky dokáže pomôcť hlavne pri ochorení pečene.

ostropestrec

Pestrec mariánsky sa síce u nás voľne nevyskytuje, ale bez problémov si ho môžete dopestovať v záhrade. Pestovanie tejto rastliny sa naozaj vyplatí, pretože okrem toho, že dobre vyzerá má aj viacero pozitívnych účinkov na naše zdravie. Ak si ho nemôžete dopestovať, dá sa kúpiť vo forme čaju, oleja, tinktúry alebo múky.

Bodliak má mimoriadne pozitívne účinky hlavne na pečeň. Viaceré štúdie potvrdili, že pestrec je skvelý prírodný liek na regeneráciu pečene a choroby pečene. Vďačiť za to môžeme látke silymarín, ktorá je veľmi efektívna pri obnove pečeňového tkaniva. Táto látka je účinná aj pri cirhóze pečene, ktorá je spôsobená nadmerným požívaním alkoholu a dokonca regeneruje pečeň poškodenú užívaním drog alebo liekov.

Okrem toho má pestrec mariánsky celý rad ďalších pozitívnych účinkov na zdravie. Dokáže znížiť cholesterol, zlepšiť trávenie, chráni cievy a žily, pomáha pri infekčnej mononukleóze, zvyšuje krvný tlak, potláča následky chemoterapie a pomáha aj sliznici maternice. Okrem toho sa používa pri otrave hubami alebo inými jedovatými látkami, účinne bojuje s migrénou, depresiami, závratom, astmou a nevoľnosťami pri cestovaní. Pri užívaní bodliaku sa nepreukázali žiadne vedľajšie účinky, ale neodporúča sa osobám s vysokým krvným tlakom, ochoreniami srdca a tehotným ženám.

Olej z pestreca mariánskeho

Olej sa získava lisovaním, ale šupka je pomerne tvrdá, a tak sa z nej nedajú účinne extrahovať všetky zdraviu prospešné látky. Ak teda používate iba olej z pestrecu mariánskeho, oberáte sa o časť prospešných látok vrátane silymarínu. Olej z pestreca mariánskeho je ale vynikajúcim zdrojom zdravých tukov a tak sa určite oplatí používať ho v studenej kuchyni, na prípravu šalátov a pod.

Pestrecová múka

Oveľa účinnejší je pestrec mariánsky v drvenom stave, teda sa dá použiť ako múka z pestreca mariánskeho. Ak plody pestreca rozdrvíte, môžete si ním posypať jedlo alebo z neho pripraviť čaj. Či už si vyberiete múku alebo drvený pestrec, získate množstvo účinných látok, hlavne silymarín. Pestrec mariánsky má ešte ďalší účinok – funguje ako čistiť čriev, takže prispieva k očiste tráviaceho systému.

Pestrecová múka obsahuje iba mletý pestrec a je vhodná ako náhrada za bežnú pšeničnú múku. Ide o bezlepkovú múku, takže je vhodná aj pre celiatikov a ľudí s bezlepkovou diétou. Múku môžete používať pri pečení koláčov, chleba a podobne. Odporúča sa nahradiť 5-10% bežnej múky pestrecovou. Vhodná je aj do polievky, na zahustenie omáčok alebo pri príprave kaše, nátierok a pod. Odporúčaná denná dávka je 1 polievková lyžica.

Produkty z pestreca mariánskeho