Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Arganový olej – zázrak z Maroka

Arganový olej sa dá považovať za prírodný zázrak, pretože jeho zloženie prospieva nielen pleti, vlasom a nechtom, ale aj zdraviu. Okrem oleja využívaného na kozmetické účely sa totiž vyrába aj olej na jedenie. Prečo je “Marocké zlato” také vzácne a ako sa dá využiť?


Kozmetický a potravinársky arganový olej

Arganový olej sa získava z orechov arganovníka, ktorý rastie v Maroku, Alžírsku či Izraeli. Olej je mimoriadne vzácny, pretože získať ho nie je také jednoduché ako by sa mohlo zdať. Aj keď stromov je dosť, plody sa musia zbierať ručne. Po usušení sa ručne drvia, lúpu a lisujú, pričom lisovanie je časovo náročný proces. Na výrobu jedného litra oleja je potrebných aspoň 30 kg orechov. Vďaka takejto ručnej výrobe sú zachované všetky živiny, ale tým pádom naberá olej na cene.

Kozmetický arganový olej je bohatý na vitamíny A, E a F. Vďaka vysokému obsahu vitamínov sa využíva aj v gastronómií. Pre potravinárske účely sa olej vyrába z pražených jadier. Aby sa zmiernila ich horká chuť, musia sa pražiť pri stálej teplote. Vďaka tomu sa dosiahne jemná oriešková chuť oleja a všetky živiny zostanú zachované.

Zloženie arganového oleja

Arganový olej vyniká svojim zložením kvôli ktorému je mimoriadne obľúbený a vyhľadávaný. V prvom rade je bohatý na vitamín E, ktorý je dôležitý pre hydratáciu pokožky a patrí k silným antioxidantom. Vitamín E udržuje vlhkosť v pokožke a zabraňuje jej vysúšaniu, vyživuje a eliminuje zápaly. Za mäkkú a jemnú pokožku môžu aj saponíny obsiahnuté v oleji.

Ďalej obsahuje arganový olej nenasýtené mastné kyseliny, ktoré si naše telo nevie vyrobiť samo. Práve preto je odkázané na ich získavanie zo stravy alebo cez povrch kože.  Prírodným antioxidantom sú karatenoidy, ktoré znižujú cholesterol, riziko vzniku rakoviny pľúc a prostaty a nechýbajú v “tekutom zlate”. Protirakovinové vlastnosti majú aj prírodné fytosteroly a fenoly, proti cholesterolu bojuje aj sgualene.


Využitie arganového oleja

Arganový olej je skvelý hydratačný a omladzujúci nočný krém. Na vyčistenú pleť stačí naniesť dlaňami len 1-2 kvapky a krúživými pohybmi vmasírovať do pokožky. Olej je suchý, takže sa nemusíte báť mastných fľakov na vankúši. Olej z Maroka vám pomôže aj v prípade, že trpíte akné. Stačí použiť kvapku a zapracovať ju do problematických oblastí tváre.

Tekuté zlato urobí zázraky aj s vašimi vlasmi. Funguje ako kondicionér, vlasy sa lepšie rozčesávajú, sú jemné, hebké a lesklé. Pozitívne účinky sa prejavia nielen na vlasoch ale aj na pokožke hlavy. Použiť ho môžete aj ako stylingový prípravok na končeky vlasov, aby ich chránil pri fénovaní. Olej sa odporúča aj pri ošetrení nechtov, hlavne ak máte krehké, lámavé nechty, suchú pokožku okolo nechtov alebo zádery.