Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Ako užívať semienka, aby sme z nich vyťažili maximum?

Najrôznejšie semienka sú zdrojom viacerých vitamínov a minerálov, ktoré naše telo potrebuje, ale sú aj zdravou náhradou napríklad zemiakových lupienkov. Ak chcete pri filme maškrtiť, semienka sú to ideálne. Ako ich ale upraviť, aby sme z nich dostali čo najviac vitamínov?

chia-semienka
Chia semienka

Chia semienka sa v posledných rokoch tešia veľkej obľube a niet sa čomu diviť. Tieto semienka patria k tým najvýživnejším, sú bohaté na bielkoviny, vlákninu, vitamín C, horčík, železo, antioxidanty a omega 3 mastné kyseliny. Chia semienka pôsobia preventívne pri Alzheimerovej chorobe, pravidelné užívanie zlepšuje pamäť a koncentráciu, podporuje činnosť srdca, ciev, pečene, obličiek a čriev. Tieto semienka nemajú žiadnu chuť, takže ich môžete pridávať do jedla bez toho, aby ovplyvnili výslednú chuť.

Najideálnejšie je konzumovať celé semienka, pretože tak prejdú celý tráviacim traktom a prečistia črevá. Ďalšou možnosťou je zaliať chia semienka vodou, ktoré napučia a vytvorí sa gél. Ten si môžete ochutiť citrónom a máte nápoj chia fresca. Ak máte problém zjesť celé semiačka, môžete ich opražiť a pomlieť. Použiť ich môžete prakticky do akéhokoľvek jedla. Pridávajú sa do pečenia, šalátov, smootie, ovsenej kaše a podobne.

Konopné semienka

Konopné semienka sú skvelý zdroj omega 3, 6 a 9 mastných kyselín, proteínov a vlákniny. Konzumácia týchto semienok napomáha fungovaniu čriev, spomaľuje starnutie tela, účinkuje proti acidóze, má pozitívne účinky na zrak, zdravie zubov, hladinu cukru v krvi a pôsobí aj preventívne voči viacerým ochoreniam.

Semienka konope si môžete pridávať do šalátu, polievky, cereálií či ovsenej kaše, ale vhodnú sú aj pri obaľovaný mäsa. Ak ich pomeliete na jemno dajú sa použiť ako múka a pripravíte z nich zdravé koláče alebo chlieb. Vždy by ste ale mali použiť čerstvo namleté semienka, pretože pri skladovaní strácajú výživné látky.

slnecnica-lupana-800x800
Slnečnicové semienka

Aj keď sa slnečnicové semienka zdajú obyčajné, ukrýva sa v nich veľká sila. Obsahujú vitamín E, B1, B5, antioxidanty, vápnik, horčík, fosfor, meď, železo, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny a bielkoviny. Slnečnicové semienka sú užitočné pri znižovaní tlaku aj cholesterolu, pôsobia ako prevencia srdcovocievnych ochorení. Majú dokonca aj upokojujúce účinky a prospejú aj vlasom, nechtom a pokožke. Športovci ocenia ich účinky pri naberaní svalov a ich regenerácií.

Semienka so slnečnice by ste mali konzumovať s mierov, pretože aj keď sú zdravé sú pomerne kalorické. Zjesť sa dajú so šupkou aj bez nej, surové ale aj opražené. Často sa používajú pri pečení, vynikajúci a obľúbený je aj slnečnicový chlieb. Aj týmito semiačkami môžete vylepšiť šalát, kašu alebo tekvicovú polievku.

Všetky zdravé semienka:

Zdroj: globalhealingcenter.com