Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Aj sladké môže byť zdravé – naučte sa piecť zdravo, chutne a výživne

Použitie zdravších surovín namiesto klasickej bielej múky, cukru a margarínu vám môže ušetriť množstvo zbytočne zjedených kalórií, kíl nadváhy a zdravotných problémov.

Chutia síce výborne, no v tradičných dezertoch sa často používa veľké množstvo cukru, bielej múky,  margarínu či oleja. Ťažké krémové plnky sú z margarínu, šľahačkovej smotany a ďalšieho cukru. Ide o prázdne kalórie, ktoré  spôsobujú ukladanie tuku, neustály hlad alebo chuť na niečo sladké. Takýmto dezertom chýbajú vitamíny, minerály a vláknina. Navyše majú  negatívny vplyv na naše zdravie a figúru.

Napríklad biely cukor. Rafinovaný biely cukor oslabuje našu imunitu, spôsobuje ukladanie tuku a predčasné starnutie pokožky, zvyšuje riziko vzniku cukrovky a kazí zuby. Chemicky modifikovaný rafinovaný biely cukor dáva nášmu zdraviu naozaj zabrať.

Priemyselne vyrábané margaríny obsahujú umelé transmastné kyseliny, ktoré sa prakticky nevedia z tela odstrániť a dostávajú sa do prirodzených tukov v tele, najmä do nervového systému, kde spôsobujú nemalé problémy. Tieto tuky spôsobujú znižovanie dobrého HDL cholesterolu a naopak, zvýšenie zlého LDL cholesterolu a nadváhu.

Biela múka je síce jemná a chutná, no chýbajú jej vitamíny, minerály a vláknina. Okrem toho má tiež vysoký glykemický index, čo spôsobuje rozkolísanie hladiny krvného cukru a následné ukladanie tuku.

Nechceme vám však úplne pokaziť chuť na sladké. Existuje aj lepší spôsob, ako si ho dopriať – zdravo a chutne. Stačí nahradiť nezdravé suroviny tými správnymi alternatívami a vaše koláčiky budú pre vás aj vaše telo ozajstným pôžitkom. Bielu múku nahraďte celozrnnou špaldovou alebo pšeničnou múkou. Obsahujú veľké množstvo vitamínov, minerálov, bielkovín a vlákniny. Okrem toho skvele zasýtia a poskytnú zdroj pomalej energie. Ľahké a jemné krémy si pripravíte z nízkotučného tvarohu či bieleho jogurtu. Vďaka tomu dodáte telu aj potrebné bielkoviny. Na sladenie použite prírodné sladidlá. Na rozdiel od bieleho cukru môžu mať naopak pozitívne účinky, nakoľko obsahujú aj iné prospešné látky. Napríklad brezový cukor má nízky glykemický index, takže neohrozuje ani cukrovkárov a navyše chráni zuby pred  zubným kazom. Alebo agáve, ktoré má v porovnaní s cukrom len polovičné množstvo kalórií, posilňuje imunitný systém a udržuje zdravú tráviacu sústavu. A liečivé účinky medu pozná ľudstvo už celé tisícročia.

Kúsok klasickej čokoládovej torty pripravenej z bielej múky, margarínu, bieleho cukru, šľahačkovej smotany a čokolády obsahuje 24g tuku, len 4g bielkovín, až 47g cukru a žiadnu vlákninu. Oproti tomu kúsok zdravej vanilkovej torty pripravenej bez tuku, zo špaldovej múky a ovsených vločiek s jemnou čokoládovou tvarohovou plnkou dosladenou prírodným sladidlom obsahuje len 3g tuku, 6 g bielkovín a len 25g sacharidov. V takomto zdravom dezerte nájdete navyše aj vlákninu, vitamíny a minerály.

Zdravé recepty chutia výborne a  nepotrebujete na ich prípravu žiadne špeciálne a drahé suroviny. Stačí vám celozrnná múka, ovsené vločky, tvaroh, jogurt, med či trstinový cukor či iné prírodnné sladidlo.

Recepty na takéto výborné zdravé koláčiky pre celú rodinu nájdete v novej eknihe Zdravé fit koláčiky.  Žiadny biely cukor, bielu múku ani margarín na ich prípravu potrebovať nebudete. Môžete si tak pochutnať na niečom sladkom bez obáv o svoje zdravie každý deň. Viac info o eknihe TU.