Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Prečo by sme mali jesť makadamové a pekanové orechy

To, že oriešky a semienka dodávajú nášmu telu potrebné živiny a sú mimoriadne prospešné pre naše zdravie už iste viete. Makadamové a pekanové orechy sú ale výnimočné a určite sa ich oplatí z času na čas zaradiť do svojho jedálnička.


Tučné a zdravé makadamové orechy

Makadamové orechy  sú tie najtučnejšie orechy a zároveň patria aj k tým najdrahším. Pôvod majú v Austrálií a vlastne to nie sú tak úplne orechy, ale kôstkovice. Makadamové oriešky sa nemajú konzumovať surové. V obchodoch a eshopoch zameraných na zdravú stravu nájdete orechy, ktoré sú  tepelné upravené a vhodné na priamu konzumáciu.

Makadamové orechy obsahujú vodu, tuk, železo, vápnik, horčík, fosfor, zinok, vitamíny B, C, E, nenasýtené mastné kyseliny omega 3 a omega 6, bohaté sú aj na vlákninu a bielkoviny.  Aj keď sú makadamové orechy mastné, pokojne ich môžete jesť aj keď sa snažíte schudnúť. Dokážu totiž podporiť trávenie, pravidelné vyprázdňovanie a prečisťujú celý organizmus.

K ďalším pozitívnym účinkom patrí zlepšovanie stavu kožných ochorení, upokojenie nervového systému, spevňovanie kostného a kĺbového tkaniva, prevencia osteoporózy. Okrem toho  podporujú imunitu, dodávajú bunkám výživu, majú antiseptické i detoxikačné účinky a pôsobia preventívne proti rakovine. V neposlednom rade majú blahodárny vplyv aj na vlasy a pleť.

Pekanové orechy aj na chudnutie

Aj pekanové orechy patria k tým kalorickejším a drahším orechom, ale majú viacero pozitívnych účinkov na zdravie a vhodné sú aj pri chudnutí. Podobne ako makadamové orechy aj pekanové podporujú trávenie, pravidelné vyprázdňovanie a dokonca vaše telo zbavujú cholesterolu. Aj napriek tomu že sú tučné, neobsahujú cholesterol a pre organizmus sú tým pádom žiaduce.

Pekanové orechy sa podobajú na vlašské, nemajú ale takú dlhú trvanlivosť a treba ich skonzumovať rýchlejšie. Ak ich chcete uchovávať dlhšie, mali by ste ich obieliť a nájsť im chladné a tmavé miesto. Okrem priamej konzumácie sú skvelé aj do rôznych zákuskov a koláčov. Pekanové orechy obsahujú zdravé tuky, sacharidy, vlákninu, železo, vápnik, mangán, fosfor, sodík, mangán aj betakarotén. Cenné sú aj kvôli obsahu vitamínov A, B, C, E, K, kyseliny listovej a omega 3 a omega 6 nenasýteným mastným kyselinám.

Už podľa zloženia je jasné, že oriešky majú viacero zdravotných benefitov. Tým najvýznamnejším určite patrí zlepšovanie odolnosti imunitného systému, trávenia a vyprázdňovania. Pekanové orechy sú účinná prevencia proti rakovine, Alzheimerovej a Parkinsonovej chorobe aj proti srdcovo – cievnym ochoreniam, pretože prečisťujú a spriechodňujú cievy. Konzumovať ich môžete aj pri diéte a detoxikácií organizmu a upokojuj aj nervový systém.