Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Ľanové, sezamové a slnečnicové semienka sú darom prírody

Semienka sa často objavujú v pečive a konzumuje ich aj bez toho, aby sme si to uvedomili. Pridávať ich do svojej stravy pravidelne a vedome bude prospešné pre trávenie, pokožku a pôsobia aj preventívne voči viacerým ochoreniam.

Ľanové semienka

Ľanové semienka sa často objavujú v rôznych diétach a sú súčasťou zdravého životného štýlu. Dokážu totiž organizmus ochrániť aj pre viacerými civilizačnými chorobami. Určite je teda vhodná ľanové semienka konzumovať pravidelne.

Ľanové semienka môžete pomlieť a pridať ho do cesta pri pečení chleba alebo iného pečiva. Ďalšou možnosťou je ľanová emulzia. Vyrobíte si ju pridaním 2 lyžíc semienok do vlažnej vody. Emulziu potom môžete vypiť a dopriať si tak dávku vitamínov a živín.

Ľan obsahuje vlákninu, železo, vápnik, horčík, zinok, meď, selén, mangán, omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny, vitamíny B, C, E, kyselinu listovú a pantoténovú. Konzumácia semienok vám pomôže pri chudnutí, zlepšia trávenie, uľavia vám pri hnačke alebo zápche, čistia pečeň, znižujú hladinu cholesterolu, majú detoxikačné účinky a pôsobia preventívne pri srdcovocievnych a rakovinových ochoreniach.

Sezamové semienka


Sezamové semienka
možno nie sú až tak obľúbené a vyhľadávané, najmä po tom, ako sa rozšírili chia, konopné a ľanové semienka. Lenže sezam je plný výživných látok a prospeje aj vášmu zdraviu.

Semienka môžete pomlieť a pridať ich do cesta ak si robíte domáce pečivo. Celými semienkami môžete pečivo posypať. Vhodné sú aj do jogurtov, dresingov, dipov, omáčok, nátierok a pod. V sezamových semienkach sa nachádzajú vitamíny B1, B2, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, bielkoviny, sacharidy, vápnik, horčík, železo, meď, draslík a kyselina listová. Odporúčaná denná dávka je 1 čajová lyžička.

Pri pravidelnom konzumovaní sezamových semienok sa objavujú pozitívne vplyvy na vlasy, nechty a pokožku, nervový systém, zmierňujú depresie, zlepšujú trávenie, srdcovú činnosť, krvný tlak. Pôsobia aj ako prevencia pri zápche, zmierňujú menštruačné bolesti a zlepšujú obranyschopnosť organizmu.

Slnečnicové semienka


Slnečnica vám prinesie radosť nie len vtedy, keď kvitne, ale hlavne keď dozrejú jej semienka, ktoré podporia vaše zdravie. Pestovať ju môžete aj doma v záhrade. Semienka najčastejšie nájdeme v chlebe alebo inom pečive, pridať ale môžu aj do šalátov alebo kaše.

Slnečnicové semienka sú bohaté na vlákninu, bielkoviny, vitamíny A, B a E, kyselinu listovú, linoleovú, železo, vápnik, zinok, horčík, omega a 3 a 6 mastné kyseliny. Denne sa odporúča konzumovať maximálne 1-2 polievkové lyžice.

Semienka slnečnice znižujú cholesterol aj tlak, majú antistresové účinky, priaznivo pôsobia na srdcovocievny systém, hydratujú pokožku, činnosť štítnej žľazy, vlasy a nechty.