Prejsť na obsah
Nakupovať
user icon
dummy

Himalájska soľ – biela, ružová alebo čierna?

Himalájska soľ je vo všeobecnosti zdravšia ako obyčajná kuchynská soľ, pretože obsahuje viacero minerálov, ktoré sú prínosom pre organizmus. Najznámejšia je asi ružová, ale existuje aj biela a čierna himalájska soľ. Čím sú jednotlivé druhy výnimočné?


Biela a ružová himalájska soľ

Prírodná nerafinovaná soľ môže mať typickú ružovú farbu, ale môže byť aj biela alebo priesvitná. Soľ sfarbená do ružova alebo až červena má vyšší obsah železa. Čistá nerafinovaná soľ obsahuje vápnik, horčík, zinok a už spomínané železo, kým rafinovaná soľ obvykle pozostáva len z chloridu sodného. Používanie rafinovanej soli v kuchyni prispieva ku vzniku zdravotných problémov.

Rozdiel medzi bielou a ružovou soľou nie je iba v obsahu železa, ale aj v slanosti. Biela himalájska soľ je viac slaná ako tá ružová. Pri používaní si treba dávať pozor, aby ste jedlo nepresolili najmä ak ste zvyknutý používať ružovú soľ a vymenili ste ju za bielu. Zloženie a pozitívne účinky na zdravie sú prakticky rovnaké pri oboch druhoch. Himalájska soľ podporuje vyplavovanie toxínov a ťažkých kovov z tela, zvyšuje pevnosť kostí a podporuje cirkuláciu krvi.

Čierna himalájska soľ Kala Namak

Kala Namak nie je možno až tak známa ako ružová soľ, no určite si zaslúži rovnakú pozornosť. Čierna himalájska soľ nie je tak úplne čierna, ide skôr o sivú farbu v ktorej sa objavuje aj ružová. V predajni ju ale od ružovej určite rozoznáte na prvý pohľad.

Asi najväčší rozdiel oproti bielej a ružovej himalájskej soli je v tom, že obsahuje sulfidy a sulfáty. Práve tieto látky spôsobujú, že čierna soľ chutí po vajíčkach a má charakteristickú sírovú arómu. Aj keď toto špecifikum nemusí byť pre každého príjemné, nesie so sebou aj mnoho výhod. Síra prospieva kráse vlasov, nechtov a pokožky, ale vhodná je aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom. Použiť ju môžete ako ktorúkoľvek inú soľ pri varení, no musíte počítať so špecifickou chuťou. Odmenou vám bude lepšie fungovanie tráviaceho systému a stratí sa aj pálenie záhy.

Využitie himalájskej soli

Čierna, biela aj ružová himalájska soľ sa nestratia v žiadnej kuchyni. Vhodné sú aj pre ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorí by sa soleniu mali vyhýbať. Vegáni obľubujú najmä čiernu soľ kvôli jej “vajíčkovej” chuti.

Himalájska soľ je vhodná aj ako prísada do kúpeľa. Detoxikačný kúpeľ so soľou by mal trvať asi 20 minút. Asi 2 šálky himalájskej soli vo vani očistia vašu pokožku, podporia vyplavovanie toxínov a v neposlednom rade si odpočiniete a zrelaxujete. Okrem toho si z nej môžete vyrobiť aj telový peeling. Stačí ju zmiešať napríklad s kokosovým olejom a vaša pokožka bude hebká a vyživená.