Ako chudnúť efektívne?
Trápia vás prebytočné kilá, ktoré sa vás stále držia a neviete sa ich zbaviť? Možno neviete ako začať a možno robíte banálne chyby, ktoré vám bránia v efektívnom chudnutí. Samozrejme, že prebytočné kilogramy sa nestratia zo dňa na deň. Na cesta sa vytúženou postavou sa musíte pripraviť na drinu, odriekanie a určitý režim. Odmenou vám bude nie len vytúžená postava, ale aj lepší zdravotný stav a skvelý pocit.
Stravovacie návyky a režim
V prvom rade treba zabudnúť na všetky redukčné diéty. Vyhladovať sa vám síce pomôže schudnúť, ale iba na krátky čas a kilá sa vám veľmi rýchlo vrátia. Okrem toho drastickými diétami trpí celý organizmus. Pri chudnutí, ktoré má byť efektívne je potrebné zmeniť doterajšie stravovacie návyky a dodržiavať režim. Zabudnúť by ste mali na fastfoody, polotovary, ťažké, mastné a slané jedlá. Je to totiž najľahšia cesta ako pribrať ďalšie kilá navyše.
Jesť by ste mali pravidelne menšie porcie, aby ste netrpeli pocitom hladu. Odporúča sa jesť 5-6 krát denne, teda približne každé 3 hodiny. Naposledy by ste mali jesť asi dve hodiny pred tým, ako pôjdete spať, aby ste stihli jedlo stráviť. Správne potraviny vás dostatočne zasýtia a dodajú vám potrebnú energiu aj živiny, ale je nutné dodržiavať stravovací režim. Ak ste do teraz boli zvyknutý raňajkovať kávu a na obed do seba rýchlo hodiť bagetu, je tomu koniec. Zbaviť sa nadbytočných kíl sa vám podarí len vtedy, keď sa bude stravovať pravidelne a hlavne bez stresu.
Potraviny, ktoré pomáhajú s chudnutím
Na vašom jedálnom lístku by sa teda mali objaviť hlavne čerstvé potraviny, potraviny s vysoko koncentrovanými sacharidmi ako ryža, zemiaky, cestoviny, pohánka, kuskus, cereálie a pod. Bielkoviny získate z mäsa, rýb, vajec a strukovín. Okrem tukov, ktorým sa treba vyhnúť poznáme aj zdravé tuky, ktoré nájdete v rôznych semienkach, orechoch, kokosovom, olivovom a ľanovom oleji.
Dobrým pomocníkom pri chudnutí je aj zelená káva. Môžete si ju dať ráno miesto klasickej kávy a jej hlavným benefitom je fakt, že znižuje ukladanie cukrov v tele a znižuje chuť do jedla. Okrem toho má aj antioxidačné účinky, takže organizmus aj detoxikuje a to pri chudnutí určite nebude na škodu.
Je pravdepodobné, že budete musieť vyskúšať aj jedlá, ktoré ste do teraz nejedli. Cestoviny Shirataki v našich končinách nie sú príliš známe, ale sú skvelé pri chudnutí. Tieto cestoviny sú zdravé, diétne, neobsahujú lepok, tuky ani sacharidy. Sú ale bohaté na vlákninu, takže z nich bude výborná diétna večera.
Pohybu sa nevyhnete
Asi je jasné, že bez pravidelného cvičenia to nepôjde. Druh a intenzita závisí od vašej kondície, hmotnosti a samozrejme zdravotného stavu. Najlepší spôsob ako začať je beh alebo plávanie. Aj tu ale platí, že športovať musíte pravidelne a na výsledky si budete musieť počkať. Nebude stačiť ak si 1-2 krát týždenne pôjdete zabehať. Šport by sa mal stať dennou rutinou. Samozrejme treba myslieť aj na regeneráciu svalov a tak si aspoň raz za mesiac doprajte masáž a wellness. Oba tieto športy ale zlepšujú kondíciu a formujú postavu, takže trpezlivosť a poctivý tréning sa určite oplatí.
Každý človek má inú kondíciu, skladbu tela, zdravotný stav a tak aj aeróbne činnosti musí každý vykonávať pri inej pulzovej frekvencií. Pokiaľ ste so športom už začali, ale výsledky sa stále nedostavili možno to nerobíte správne. Tempo, ktoré vyhovuje vašej kamarátke nemusí vyhovovať aj vám. Vo všeobecnosti ale platí, že aeróbny pohyb, napríklad beh by mal byť vo voľnejšom tempe a trvať aspoň 45 minút. Určite sa ale nesnažte hneď od začiatku vydržať celých 45 minút, následkom by mohli byť nepríjemné zdravotné problémy a tak treba začať zvoľna.
Nech už sa rozhodnete pre behanie, plávanie alebo akýkoľvek iný šport, najlepšie je vykonávať ho ráno na lačno. Ranný tréning vás dokáže nabudiť a dodať energiu na celý deň. Potrená je pevná vôľa a vytrvalosť pri rannom stávaní.
Zbaviť sa kilogramov, ktoré vám zavadzajú a trápia vás sa rozhodne dá, ale chce to odhodlanie a správnu kombináciu vhodnej stravy a športových aktivít. Nezabúdajte, že každý má človek je iný a tak je vhodné navštíviť lekára, výživového poradcu a trénera, aby vám nastavili vhodný stravovací a tréningový režim na mieru.